SODELOVANJE S STARŠI
Povezovanje in usklajeno delovanje vrtca in doma prispeva k uspešnejšemu razvoju otrok, zato so starši pomembni partnerji pri vzgoji in izobraževanju njihovih otrok.
Oblike sodelovanja
- dnevne, sprotne informacije
- skupni roditeljski sestanek
- oddelčni roditeljski sestanek 2x letno
- govorilne ure 1x mesečno
- srečanja otrok, vzgojiteljev in staršev
- obiski na domu
- okrogle mize
- odprti dnevi
- skupne prireditve in praznovanja
- anketni vprašalniki
Starši se lahko aktivno vključujejo v vzgojni proces
- predstavijo poklic ali svojo prostočasno dejavnost
- so prostovoljci v vzgojnem procesu
- so spremljevalci na izletih
- zbirajo naravne in odpadne materiale
- iščejo sponzorje in donatorje
- oblikujejo glasilo
- priredijo gledališko predstavo…
Starši lahko aktivno delujejo v organih zavoda
- svetu staršev
- svetu vrtca
PRAVICE STARŠEV IN OTROK
Pravice staršev in otrok so določene v mednarodnih dokumentih, ustavi in zakonih.
Vrtec je institucija, ki mora skrbeti za uresničevanje temeljnih otrokovih pravic. V demokratični državi zastopajo otrokove pravice starši oz. njihovi zakoniti zastopniki.
Otrokom, vključenim v javne vrtce, zagotavlja država možnost za optimalen razvoj ne glede na spol, socialno in kulturno poreklo, veroizpoved, narodno pripadnost, telesno in duševno konstitucijo itn.; optimalen razvoj vključuje možnost poglobljenega razvoja na določenem področju. Uresničevanje zahteve po enakih možnostih ni mogoče brez upoštevanja razlik in pravice do izbire in drugačnosti, ki jo mora omogočiti organizacija življenja in dela v vrtcu. Pri otrocih je to povezano z vzgojo za strpnost, solidarnost in odgovornost ter s postopnim razvijanjem kritičnega duha, osebnih odločitev in avtonomne presoje. Javni vrtci so svetovnonazorsko nevtralni.
Starši imajo pravico do vpogleda v programe za predšolske otroke, do obveščenosti o življenju in delu v vrtcu in pravico do zaščite zasebnosti, s poudarkom na varstvu osebnih podatkov.
Starši imajo pravico do sodelovanja pri načrtovanju ter organiziranju življenja in dela v vrtcu in skupini, kar jim mora vrtec formalno omogočiti. Pri tem morajo starši upoštevati meje svojega soodločanja in ne smejo posegati v strokovno avtonomnost vrtca.
Ob vstopu otroka v vrtec imajo starši pravico in dolžnost postopno uvajati otroka v vrtec. Za način uvajanja se dogovorijo v vrtcu.
Starši lahko svoje interese uresničujejo s pomočjo Sveta staršev.
Starši so dolžni redno sporočati odsotnost svojega otroka v primeru nalezljive bolezni ali posebnosti zdravstvenega statusa otroka.
Starši otroka osebno predajo vzgojiteljici ali pomočnici vzgojiteljice. V primeru, da hodi kdo drug po otroka, naj starši oddajo pisno pooblastilo.