V maju smo se štiri strokovne delavke iz Vrtca Ribnica – Ana Ambrožič, Tatjana Merhar, Maja Žnidaršič in Sandra Pucelj – udeležile mednarodne mobilnosti v sklopu projekta Erasmus+. Obiskale smo vrtec Perttilän päiväkoti v mestu Lohja na Finskem. Finski vrtci so znani po celovitem in trajnostnem pristopu k vzgoji in izobraževanju najmlajših, zato smo se že pred potovanjem veselile vpogleda v njihove inovativne prakse.
Vrtec ima sedem oddelkov. V prvem starostnem obdobju (od 9 mesecev do 3 let) je v skupini 12 otrok, v drugem (od 3 do 6 let) pa 21 otrok. V vsakem oddelku so ena vzgojiteljica, dve pomočnici in dodatni delavec za čiščenje in podobno. Vloge in naloge le teh so jasno razdeljene. Otroci se po zajtrku odpravijo na igrišče, kjer prosta igra omogoča sprostitev energije in večjo zbranost pri nadaljnjih vodenih dejavnostih. Prehodi med dejavnostmi in obroki so umirjeni in postopni. Vsak oddelek ima ergonomske pripomočke, kot so vrtljivi stoli in stolčki za obuvanje otrok. Hrup je zmanjšan s protihrupnimi paneli, kar pozitivno vpliva na zdravje in počutje tako otrok kot zaposlenih. Hrano dvakrat tedensko dostavijo v vrtec iz centralne kuhinje v mestu, saj vrtec nima svoje lastne. To hrano pred zaužitjem dokuhajo ali odtajajo. Otroci po vsakem obroku žvečijo ksilitol tablete za zaščito pred zobnim kariesom.
Posebnost vrtca je gozdni oddelek. Otroci preživijo štiri ure na dan v naravi, ne glede na vremenske razmere v vseh letnih časih. V gozdu imajo manjšo kočo z ognjiščem, dva lesena stranišča in lopo s sredstvi za igro, orodjem ter drvmi. Pri pripravi drv pomagajo otroci. Po zajtrku se ob 9h odpravijo v gozd, kjer imajo najprej jutranje srečanje. Sledijo vodene dejavnosti, veliko je proste igre v naravnih kotičkih, gradijo iz naravnega materiala, s kladivi zabijajo žeblje, plezajo na drevesa…. V koči so le izjemoma oz. da se ob ognju ogrejejo, ko vladajo ekstremno hladne temperature. Starši otroke vpisujejo v ta oddelek, ker želijo spodbujati ljubezen do narave in pomiriti njihovo nemirnost.
Vzgojiteljice uporabljajo slikovna gradiva za opis zaporedja dejavnosti in sistem nagrajevanja pozitivnega vedenja z nalepkami in nematerialnimi nagradami, ki si jih otroci sami izberejo.
Finski vrtci z inovativnimi pristopi, trajnostno naravnanostjo in poudarkom na dobrobiti otrok ter zaposlenih ustvarjajo okolje, kjer se otroci celovito razvijajo. Naše senčenje na delovnem mestu nam je omogočilo vpogled v sistem, ki je vzor številnim državam po svetu. Obisk Finske pa nam je omogočil tudi spoznavanje Fincev, njihove kulture, kjer se spoštovanje do narave in vrednote miru prepletajo z vsakdanjim življenjem. Z izmenjavo izkušenj in spoznavanjem novih metod dela smo pridobile dragoceno znanje, ki ga bomo uporabile pri svojem delu z otroki.
Projekt mobilnosti zaposlenih Erasmus + KA1 je mednarodni projekt, sofinanciran s sredstvi iz Evropske Unije.